.:: Shadowork.Net ::.

Lord Mystic's blog

(android, pda, fun film, it, hw, sw, movies, fun)

Sledujte nás na Facebooku.

Detail článku

Technika / Sítě, Inet

Video na YouTube s rozlišením až 720p (17.06.2009 07:21)

Téměř každý snad zná YouTube - bezplatnou online službu pro streaming videa, která umožňuje komukoli snadno nahrávat a sdílet videoklipy napříč Internetem prostřednictvím webových stránek, mobilních zařízení, blogů a emailu. Možná jste zaregistrovali v poslední době mnoho novinek na serveru YouTube. Pojďme se na některé z nich podívat. Hodně viditelnou a příjemnou novinkou je česká podoba portálu, kdy systém automaticky rozpozná podle IP adresy, z jaké země přicházíte. Podle toho pro vás přednastaví jazyk celé stránky. Velkými změnami také prošel vlastní přehrávač videí. Bylo kompletně přepracováno a vylepšeno API, lze odstranit veškeré ovládací prvky při přehrávání, přibyla možnost vkládat poznámky a popisky, nově se objevila také ikonka HD pro videa, která jsou uložena ve vysokém rozlišení. Přehrávač lze nyní také používat jako úložiště videí na vlastních stránkách, aniž by návštěvníci měli tušení, že je reálně uloženo na YouTube. Přibylo také ovládání pomocí šipek, vlevo/vpravo posunuje přehrávání, nahoru/dolu ovládá hlasitost, mezerník je pauza a mnoho dalších funkcí. Nově jsou veškerá videa zobrazována v širokoúhlém filmovém formátu s poměrem stran 16:9. Webová stránka se tedy opticky rozšířila na 960 pixelů a stejně tak se zvětšila velikost samotného přehrávače, který už nemá poměr stran 4:3, ale 16:9.

Přechod na širokoúhlý formát byl pak předvojem pro přidání ke dvěma stávajícím kvalitám videa třetí, nejvyšší kvalitu s rozlišením 720 řádků a datovým tokem kolem 2Mbps. Maximální desetiminutová délka klipu zůstala zachována, ovšem maximální povolená velikost jednoho nahrávaného klipu se zvýšila až na 1GB. V současné době pokud nahrajete své video na YouTube v nižší kvalitě (méně jak 720 řádků) bude uloženo ve dvou úrovních kvality – základní a HQ. Pokud ale vkládáte video ve vysokém rozlišení (zdrojové video má 720 a více řádků), bude uloženo opět v základní kvalitě a HQ, ale navíc také v HD kvalitě. Při prohlížení lze přepínat pomocí tlačítka v liště ve spodní části přehrávače mezi základní a HQ kvalitou nebo mezi základní a HD kvalitou. Existují také ještě nižší kvality (malé rozlišení, malý datový tok), ty jsou však určeny pro zobrazení na mobilních zařízeních a těm se dnes věnovat nebudeme. Základní a současně nejhorší kvalita videa je uložena s rozlišením 320x180px (16:9) nebo 320x240 (4:3). Jedná se o flash video s použitým kodekem Sorenson H263 a datovým tokem cca. 330Kbps. Audio je pak ve formátu MPEG-1 Audio Layer 3, mono, 22KHz, 16bits. Střední kvalita HQ je uložena s rozlišením 480x270 (16:9) nebo 480x360 (4:3). Jedná se o video ve formátu MPEG-4 enkódováno moderním kodekem H.264 (3GPP) s datovým tokem cca. 500Kbps. Audio je ve formátu AAC LC s variabilním datovým tokem cca. 125Kbps, stereo, 44KHz, 16bits. Nejvyšší kvalita HD je uložena s rozlišením 1280x720px (16:9). Jedná se o video ve formátu MPEG-4 enkódováno moderním kodekem H.264 (3GPP) s datovým tokem cca. 2000Kbps. Audio je ve formátu AAC LC s variabilním datovým tokem cca. 250Kbps, stereo, 44KHz, 16bits.
Použitý kontejner je moderní MP4, pokud budete video z YouTube stahovat pomocí různých nástrojů, kromě MP4 můžete také video stáhnout ve formátu FLV.

Na „nový“ YouTube jsem nahrál již mnoho svých videí. A to jak stará s nízkým rozlišením ve formátu DivX či PalDV s poměrem stran 4:3, tak i nová z HD kamery ve formátu AVCHD s rozlišením 1920x1080 a datovým tokem 16Mbps. Na YouTube se vše v pořádku nahrálo a zkonvertovalo do výše zmíněných třech kvalit. Abych uvedl konkrétní příklad – nahrál jsem dvě různá videa v HD rozlišení. První mělo délku jednu minutu a padesát šest sekund. V základní kvalitě zabralo 4,7MB, v HQ 9,0MB a v HD celých 30,4MB. Druhé video taktéž nahrané v HD kvalitě s délkou čtyřicet pět sekund zabralo v základní kvalitě 1,9MB, HQ 3,5MB a v HD 12,7MB. Základní kvalita videa je opravdu hodně špatná, vhodná max. pro mobilní zařízení s malým displejem. Kvalita HQ videa je o poznání lepší, ovšem stále se rozhodně nehodí pro sledování v celoobrazovkovém režimu. Stále nízké rozlišení a velice nízký datový tok předurčují využití HQ kvality např. k prezentaci na webových stránkách v malém okně či v mobilních zařízeních. Za to HD kvalita mě opravdu velice příjemně překvapila. Je ideální pro sledování videa přes celou obrazovku a i na velkém LCD monitoru či Plazmové TV je obraz velice kvalitní (v rámci podobných služeb).

Rozlišení videa je doporučeno 1280x720 (16:9 HD) nebo 640x480 (4:3 SD). Datový tok neboli bitrate úzce souvisí s použitým kodekem, proto není dle doporučení YouTube stanovena doporučená ani minimální hodnota. Videa by měla být optimalizována spíše podle rozlišení, poměru stran a počtu snímků za sekundu, než podle bitové rychlosti. Z osobní zkušenosti doporučuji pro HD videa datový tok minimálně 2Mbit, lepší je pak použít alespoň 3Mbit, aby zbyla rezerva při konverzi. FPS neboli počet snímků za sekundu původního videa by měl být zachován bez dalšího vzorkování kdykoli je to možné. Zvukové kodeky jsou preferovány MP3 nebo ACC, 44kHz, stereo. Problém není ani s PCM. Při nahrávání by měl být zachován původní poměr stran videa. Nahrávané video by nemělo obsahovat vodorovné (letterbox) ani svislé (pillarbox) černé okraje.

Jelikož videa nelze nahrát znovu, je důležité vyzkoušet kvalitu obrazu i zvuku ještě před jejich zveřejněním na webu YouTube. Počet zhlédnutí, hodnocení a komentáře uživatelů a další data komunity nelze u populárního videa přesunout na jeho novou verzi nahranou v lepší kvalitě. Dejte si proto záležet, aby všechno správně fungovalo. A také doufám, že tento článek vám pomůže s vkládáním videí na YouTube v té nejlepší kvalitě a pokud nejste uživateli, tak se jimi třeba stanete. To ale samozřejmě nechám čistě na vás, nechci zde dělat reklamu, pouze upozornit na mnoho zajímavých novinek, které dělají z YouTube úplně jinou službu, než jakou jí má většina z nás zaregistrovanou v paměti z dřívějších dob.

URL: youtube.czAutor: Lord Mystic

Facebook: přidat   Hodnocení: 65% (11)  Komentáře: 1


Hodnotit článek

10%20%30%40%50%60%70%80%90%100%

Komentáře k článku

21.04.2011 10:23

balutbj balutbjgmail.com

Youtube již podporuje i 1080p a při nahrání videa s ještě vyšším rozlišením je možnost zobrazení v originálním rozlišení.


Popis:

Napsat nový příspěvek:

Autor:

Email:

Vložte prosím kontrolní kód:   
 

Redakční systém & design ©2004 by Lord Mystic

Optimalizovány pro rozlišení 800x600 a vyšší,
Internet Explorer a Mozilla (Firefox).

Profile for LordMystic & Veronika